3d Tarayıcılar

Hızlı sonuç, üretim, mühendislik, tasarım, geliştirme, ölçme veya test alanlarındaki olan herkes, 3D tarayıcının faydaları hakkında belli başlı fikirlere sahip. 3D tarama teknolojisi tipik bir imalat döngüsünün herhangi bir noktasına uygulanabiliyor. Böylece zaman, para ve malzeme tasarrufu sağlanıyor. 3D tarayıcının faydaları dediğimiz zaman en başta daha kaliteli, üretime daha az maliyetli daha iyi uyan parçalar sağlamasını sayabiliriz. Tipik bir üretim dizaynı döngüsünün maliyeti, 3D taramayı kullanarak yaklaşık % 75 oranında azaltılır. Hiç azımsanacak bir oran değil!
 

Fikir – Konsept

Fikri kavramsallaştırmak için fiziksel nesneler kullanın. Bu genellikle bir endüstriyel tasarımcı tarafından kil, tel tasarımı veya köpük tel tasarımında yapılır. 3D tarama, nesneleri kolayca sayısallaştırarak, daha sonra konsept illüstrasyonlarında bunları render olarak kullanır. Böylece 3d tarayıcının faydaları fikir – konsept aşamasında da kendini gösterir.
 

Tasarım

3D tarama, fiziksel bir nesnenin CAD modelini tasarlamak için tasarım aşamasında uygulanabilir. Çoğu zaman tasarımcılar, tasarımlarını mevcut nesnelere uyarlamalı veya tasarımlarına uymalıdır. Kolayca taranabilen nesneler sayesinde, tutarlı bir şekilde daha iyi uyan parçalar elde edilir. İmal edilmiş bir parçanın CAD modeli oluşturmak için kullanılması işlemi, genellikle ters mühendislik veya ters modelleme olarak adlandırılıyor. Ters mühendislik kullanan yeni tasarımlar, halihazırda imal edilen parçanın doğasında olan mühendislik optimizasyonunu dahil edebiliyor ve iyileştirebiliyor.
 


Prototip

3D tarama prototip aşamasında birçok yönden uygulanabilir; En yaygın olanı aslında gerekli prototip tasarım döngüsü sayısını azaltmaktır. 3D tarama verileri kullanılarak tasarlanan bir parça, fizik dünyasının hassas ölçümlerini kullanarak tasarlandığı için genellikle sadece bir tane prototip gerektirir veya hiç prototip gerektirmez. 3D tarama, fiziksel nesneleri ölçeklemek için prototipleme ile birlikte de kullanılabilir.
 

Mühendislik

3D tarama verisini kullanarak, fiziksel bir nesne doğrudan bir projenin mühendislik aşamasına çevrilebilir. 3D tarama verileri, CFD, CAE, FEA ve üretilen ve daha sonra modifiye edilen nesneler üzerindeki diğer mühendislik analizlerini yapmak için sıklıkla kullanılır.
 

Üretim

İşlemeler veya parçalarda meydana gelen değişiklikleri yakalamak için 3B tarayıcının faydaları kullanılabilir. 3D taramayı kullanarak, üretilen parçaların üretimden sonra eşleşmesini sağlamak için, elle yapılan değişiklikler ve iyileştirmeler aletten alete aktarılabilir. 3D tarama, üretim sırasındaki aşınmaları analiz etmek ve karakterize etmek için de kullanılabilir. Doğru kullanıldığında, işlem arızasını öngörmek veya ortadan kaldırmak için kullanılabilir. İşlem hatası durumunda, optimize edilmiş parçayı yeniden oluşturmak için 3D tarama verileri kullanılabilir.
 

Kalite Kontrol

3D Tarama, üretildikten sonra parçaların durumunu analiz etmek için kullanılır. Tipik olarak temassız teknoloji, parçaların genel şeklini ve boyutunu hızlı bir şekilde incelemek, parça şekil bozukluğu veya genel ölçek sorunları gibi sorunları hızlı bir şekilde tespit etmek için kullanılır. Temas kontrolleri cıvata deliği yerleri, delikleri ve diğer prizmatik özellikleri analiz etmek için çok uygundur. Üretimde kaliteyi korumak ve tahmin etmek için istatistiksel analiz yazılımı ile birlikte 3D tarama kullanılır.
 

Dağıtım

Görsel sistemler, paketleri takip etmek ve sıralamak için nakliye ve dağıtım merkezlerinde sıklıkla kullanılır. Nakliye esnasında ürün bütünlüğünü belgelemek için sevkıyat öncesi ve sonrası 3D tarama kullanılır. 3 boyutlu tarama, paketleme yoğunluğunu artırmak için güvenilir bir araç olarak kullanılır. Ayrıca kasası ve destek yapılarını hızlı bir şekilde oluşturmak için kullanılır.
 

3D tarayıcının faydaları:

  • Herhangi bir fiziksel nesnenin tüm fiziksel ölçümlerini hızlı bir şekilde yakalayın
  • Tasarım çalışmalarında zamandan tasarruf edin
  • İlk denemelerde parçaların birbirine uyacağından emin olun
  • Üretilen parçalardaki mühendislik optimizasyonlarını yakalayın
  • Başlangıçta CAD’den önce imal edilmiş parçalar üzerinde modern üretimden yararlanın
  • “As-designed” modeli imal edilen parçaların “as-built” durumu ile karşılaştırın


Yorumlar

Bir yorum bırakın

Yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır*