Tersine Mühendislik

Bilgisayar destekli tasarım (CAD) daha popüler hale geldikçe,  Tersine Mühendislik, 3D bilgisayar destekli tasarım (CAD),  bilgisayar destekli üretim (CAM), bilgisayar destekli mühendislik  (CAE) ve diğer yazılımlarda kullanılmak üzere, varolan parçaların üç boyutlu sanal modellerinin yaratılması için kullanılabilir bir  metod haline gelmiştir. Tersine mühendislik işlemi bir objenin  ölçümünü ve ardından üç boyutlu model olarak oluşturulmasını  içerir.Fiziksel objenin boyutları, koordinat ölçme makinesi (Coordinat measuring  machine,CMM), üç boyutlu üçgenli lazer tarayıcılar, üç boyutlu yapısal ışık sayısallaştırıcılı tarayıcı veya bilgisayarlı tomografi gibi üç boyutlu tarama teknolojileri kullanılarak ölçülebilir. Genellikle bir nokta bulutu olarak temsil edilen Ölçülmüş veri  kendi başına, topolojik bilgi eksikliği taşır ve bu yüzden sıklıkla, üçgen kaplı ağ veya bir CAD modeli gibi daha kullanışlı bir formata dönüştürülür. Catia,Rahino,Rapidform veya Geomagic gibi uygulamalar ile nokta bulutları; CAD, CAM, CAE gibi uygulamalarda  veya görselleştirmede kullanılabilecek formatlara dönüştürülür. Tersine Mühendisliğin amaçlarını genel olarak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
 

Tersine Mühendisliğin Amaçları:Rapidform_logo

  • CAD RE Konstrüksiyon modelleme hizmetleri
  • Parametric katı ve yüzey Modelleme
  • Kalite Kontrol hizmetleri ve Raporlamaları
  • Tersine Mühendislik ürün analizleri ( FEA)
  • Tersine Mühendislik CAM üretim hizmetleri
  • CAD Rekonstrüksiyon hizmetleri
  • Deformasyon testi ve ölçümü
  • 3D Prototip hazırlama 


FORMAKSAN olarak hertürlü Makina,Otomotiv,Mobilya,Sanatsal,Medikal vb bir çok sektöre ait parçaları 3d Optik veya Lazer olarak taradıktan sonra yüksek ölçü hassasiyete bağlı olarak A Class yüzeye sahip olacak şekilde Katı modele dönüştürmekteyiz.

Organik olarak değerlendirdiğimiz,ölçüden ziyade görselliğin önemli olduğu parçalarda Patch yüzey modelleme de yapmaktayız.Firmamızın 3d taramasını yaptıktan sonra Katı Modele dönüştürdüğü bazı uygulama örneklerini aşağıdaki resimlerden görebilirsiniz.